Najciekawsze polskie podcasty o grach i nie tylko (87)



Sytuacja z podcastami w dniu obecnym jest zupełnie inna od tej panującej w czasie, kiedy sam rozpocząłem z nimi swoją przygodę. Podcast chciałby mieć teraz prawie każdy – od wielkich i słynnych youtuberów, aż po zwykłych ludzi pragnących miłość do swojej pasji przekazać w jakiś sposób dalej. Dodatkowo fakt, że stworzenie godzinnego lub kilkugodzinnego nagrania i jego edycja oraz późniejsza publikacja są na tyle nieskomplikowane, że może to robić praktycznie każdy. Toteż w sieci pojawia się coraz więcej nowych projektów, a my, słuchacze, mamy coraz większą zagwozdkę, czego warto byłoby posłuchać.

Zatem jeżeli chcielibyście rozpocząć swoją przygodę z podcastami, poniżej znajdziecie krótką polecajkę opartą o moje własne słuchowiskowe preferencje. Kolejność w większości losowa.

Zapraszam!

Forumogadka
Strona podcastu: https://forumogadka.pl/


Forumogadka to moja pierwsza, podcastowa miłość, której wierny jestem już od paru dobrych lat. Wpadłem na nich zupełnie przypadkowo. Ot, będąc chorym poszukiwałem czegoś lekkiego do posłuchania, co nie wymagałoby jakiegoś wielkiego skupienia. Bardzo szybko okazało się jednak, że humor Mike’a, Tartaqa i Qbara jest bardzo podobny do mojego, a chemia, która wywiązała się między nimi pomimo różnic w charakterze i growych preferencjach sprawia, że ich przemyśleń na temat branży growej zawsze słucha się z olbrzymim zaciekawieniem.

Chłopaki poruszają głównie tematy gier wideo, ale od czasu do czasu na nagraniu znajdzie się także coś dla fana kina i komiksu. Co więcej, dość regularnie pojawią się i odchodzą do lamusa przeróżne kąciki tematyczne, jak choćby „NIE przyjeżdżajcie do Stanów”, który kilka lat temu bardzo spodobał się słuchaczom. Forumogadka pozostaje zatem moim zdecydowanym faworytem, jeżeli mowa o polskiej scenie podcastowej, i gorąco polecam jej spróbować. Jestem przekonany, że nie pożałujecie.

Rozgrywka
Strona podcastu: http://rozgrywkapodcast.pl/


O ile w przypadku Forumogadki poczucie humoru na nagraniach jest bardzo podobne do mojego, o tyle już panowie z Rozgrywki stanowią pod tym względem moje lustrzane odbicie. Ileż to razy słuchając kolejnego odcinka ich podcastu w autobusie, galerii handlowej lub stojąc po prostu na światłach musiałem powstrzymywać się od śmiechu, jednocześnie czerwieniejąc i łzawiąc zarówno z wysiłku, jak i rozbawienia. Szala zauważalnie przechyliła się na stronę śmieszkowania, którym przepełniony jest każdy odcinek – od fantastycznych intr, przez lanie z gier, aż po robienie sobie podśmiechujek podczas pozdrowień na sam koniec. Humor bardzo często jest mocno niepoprawny politycznie, ale… O matko, jakie to dobre.

Nie oznacza to jednak, że pozbawiony jest on jakiejkolwiek wartości merytorycznej. Wręcz przeciwnie, ekipa Rozgrywki jest nie tylko dobrze zaznajomiona z branżą, ale także dzięki różnorodności członków oferuje kilka różnych spojrzeń na dane zagadnienie. Swój głos znajdą tu więc fani staroszkolnych strzelanek, indyczków, a nawet japońszczyzny. Do tego poza grami nierzadko posłuchać można co nieco o innych dziełach kultury współczesnej, choć widocznie nie mają one na podcaście tej samej rangi, co gry wideo.

Warto również zaznaczyć, że Rozgrywka to istny moloch w świecie polskiego, growego podcastingu i stanowi punkt wyjściowy dla wielu pomniejszych podcastów. Nie mam tutaj na myśli nawet Grubych Rozmów o życiu czy kulinarnej Rozgryszamki, a tzw. „bękarty Rozgrywki”, którym wzrastać pomagała właśnie „redakcja” tejże.

Kolaudacja
Strona podcastu: https://wszystkogra.tv/


Co prawda od jakiegoś roku podcast ten przechodzi okres stagnacji, a jego odcinki ukazują się dosyć rzadko. Niemniej uważam, że jest to wciąż jeden z najbardziej wartościowych podcastów o kulturze popularnej i nie tylko. Jako jedyna w tym zestawieniu Kolaudacja nie skupia się w sposób znaczący na grach. Te wspominane są od święta, a samą oś podcastu stanowi przede wszystkim kino oraz seriale ze szczyptą literatury.

Unikatowym dla Kolaudacji jest fakt, że nagrywana jest ona w tym samym pomieszczeniu, a nie, jak jest to zazwyczaj, przez internetowy komunikator. Wpływa to znacząco na atmosferę panującą na nagrania – jest ona dzięki temu bardziej swojska i swego rodzaju rodzinna, a fakt, że uczestnicy potrafią zjawić się w trakcie trwającego nagrania lub wyjść przed jego zakończeniem nadaje temu wszystkiego uroku. Znajdzie się również trochę śmieszków, ale jest to jednak zdecydowanie bardziej stonowana audycja (ale w żadnym wypadku nie drętwa), z której dowiedzieć można się o istnieniu wielu filmów i dzieł kultury, które normalnie pozostałyby dla przez niezauważone.

Kronicast
Strona podcastu: https://kronicast.pl/


Kronicast to moje najświeższe podcastowy odkrycie, a także dosyć młody projekt. Podobnie jak opisywana wyżej Kolaudacja nie ogranicza się wyłącznie do gier (choć są one ważną jego częścią), ale traktuje także o innych dziełach kultury. Jednak tym, co odróżnia od siebie te dwa podcasty jest fakt, że Kronicast, jak wskazywałaby sama nazwa, ma stanowić swego rodzaju kronikę popkultury, a zatem omawiane na nagraniu pozycje są pozycjami z długą brodą. W moim odczuciu jest to naprawdę fantastyczny pomysł i miło jest posłuchać o nieco już zapomnianych klasykach sprzed lat. Gdzie indziej posłuchać będziecie mogli dyskusji nt. historii Franka Dolasa z „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” lub „Przeminęło z Wiatrem” Margaret Mitchell.

Jeżeli zatem zdecydowaliście się na rozpoczęcie przygody z Kolaudacją, dobrym pomysłem byłoby również odpalenie Kronicastu, ponieważ oba te podcasty fantastycznie się uzupełniają. Trzeba jednak odnotować, że humor panujący na nagraniu zdecydowanie nie jest dla wszystkich. Zwłaszcza jeżeli macie uczulenie na mocno czerstwy dowcip. No i wieczne narzekanie na wszystko jednego z nagrywających potrafi czasem doprowadzić do szału, ale można to jakoś przeżyć.

Grysław
Strona podcastu: http://ryslaw.pl/


Podcast unikalny pod niemalże każdym względem. Nie dość, że zazwyczaj jest on prowadzony przez jedną tylko osobę to posiada on również bardzo specyficzną formułę wynikającą z faktu, że Grysław emitowany jest także na antenie radia Rockserwis FM. Zatem Ryszard „Rysław” Chojnowski nie tylko dzieli się ze słuchaczami swoimi przemyśleniami na tematy związane zarówno z grami wideo, jak i z grami planszowymi, ale także swoimi preferencjami muzycznymi. Na antenie można usłyszeć zatem nieco motywów z gier wideo oraz sporo muzyki rockowej, szczególnie w wydaniu progresywnym.

Warto też nadmienić, że sam Rysław jest dość ciekawą postacią. Podczas swojej kariery tłumacza pracował nad takimi klasykami jak Diablo, Neverwinter Nights czy też Planescape Torment, a swoje palce maczał także przy powstawaniu pierwszego Wiedźmina. Dzięki nabytemu doświadczeniu jest w stanie niekiedy rzucić nową perspektywę na wydarzenia branżowe oraz proces powstania gier.

Komentarze

Popularne posty